Badania migracji pomaturalnych

Od marca 2021r. dr hab. Iwona Jażewicz prof. AP  prowadzi  badania ankietowe dotyczące migracji pomaturalnych wśród uczniów klas maturalnych liceów ogólnokształcących w Słupsku, Bytowie i Miastku.

Są one poświęcone zamiarom i oczekiwaniom maturzystów w kontekście problemu wyludniania się obszarów peryferyjnych i drenażu mózgów do dużych ośrodków miejskich i za granicę. Badania prowadzone są  we współpracy  z Komitetem Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk.

Co według Ciebie jest główną przyczyną definitywnego opuszczania przez młodych ludzi rodzinnych stron (nie chodzi o wyjazd na studia, ale na stałe) Jeśli sam zamierzasz wyjechać to podaj powód, który ma największe znaczenie w Twoim przypadku (proszę zaznaczyć jeden dominujący powód)

a) Chęć poprawy sytuacji materialnej i/lub warunków życia własnych lub rodziny

b) Brak pracy w miejscu zamieszkania

c) Względy rodzinne np. zawarcie małżeństwa