Przejdź do treści strony
Godło

Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej

Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki

Studenci
Akadamia Pomorska Słupsk

114. Spotkanie Klubu Obieżyświata

Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Słupsku zapraszają do wzięcia udziału w 114. Spotkaniu Klubu Obieżyświata. Spotkanie organizowane jest w ramach Aktywnej Akademii.

Naszym gościem będzie Pani Aleksandra Lasia.

Kilka słów od Prelegentki:

Nazywam się Aleksandra Lasia i jestem studentką II roku Turystyki i Rekreacji. Pochodzę z Jastrzębia-Zdroju i od około 8 lat mieszkam w Damnicy.

Moimi głównymi hobby dnia codziennego są fotografia i rysunek, ale zarazem uwielbiam też wędrówki w nieznane, podróżować, w szczególności poza granice mojego regionu jak i kraju, poznawać inne kultury oraz tradycje. Moim ulubionym typem wyjazdów są wycieczki objazdowe w celu poznania różnych miejsc w niedługim czasie, więc chciałabym się podzielić jedną z nich, na którą miałam okazję się wybrać w te wakacje.

Pod pilotażem wspaniałej pani pilot miałam przyjemność na żywo zobaczyć perełki Włoch od północy aż do południa. Po dotarciu do Włoch, mieliśmy posiłek i nocleg w urokliwym Montecattini, które jest znane jako jedno z miasteczek uzdrowiskowych oraz z kolejki na wzgórze, które jest wspaniałym punktem widokowym na okolicę budzącą się do nocnego życia.

Następnego dnia wybraliśmy się do dwóch rywalizujących ze sobą miast Toskanii, czyli Pizy i Florencji. Jak już wiadomo, Krzywa Wieża jest ikoną Pizy, która jest przechylona o ponad 4 m, ale oprócz tego na tle bardzo pięknie się prezentowała z Bazyliką św. Ramirego, Campo Santo Monomentale, czyli XIII w. cmentarzem.

Potem przejechaliśmy się do stolicy regionu, Florencji. Zobaczyliśmy tam Bazylikę Santa Croce z grobami m.in. Dantego, Michała Anioła, Galileusza i Machiavellego, Katedrę Santa Maria del Fiore z jej słynną czerwoną bryłą kopuły dominującą nad dachami Florencji, Dzwonnicę Giotta, Baptysterium San Giovanni z Drzwiami Raju, przespacerowaliśmy się po Piazza della Signoria, czyli głównym placu miasta, gdzie zobaczyliśmy Palazzo Publico. Na koniec pobytu zobaczyliśmy Most Złotników (Ponte Vecchio) będący najstarszym z mostów we Florencji.

Kolejnego dnia wybraliśmy się do Rzymu, gdzie na jego przedmieściach metrem dostaliśmy się do samej stolicy. Zobaczyliśmy tam m.in.: Watykan z możliwością odwiedzenia grobu Jana Pawła II, Panteon - rotunda o średnicy 44 metrów znajdujący się na Polu Marsowym; Schody Hiszpańskie, na których odbywają się coroczne pokazy mody, a wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów. Następnie zobaczyliśmy majestatyczną Fontannę di Trevi, Kapitol, który od początku Rzymu był twierdzą i sanktuarium oraz symbolem miasta; Pałac Senatorów - dawniej siedziba senatu, dziś władz miejskich, pomnik Marka Aureliusza - jedyny istniejący konny posąg z czasów imperium rzymskiego, Forum Romanum - centrum polityczne i towarzyskie Rzymu okresu republiki; Łuk Tytusa oraz długo wyczekiwane przez nas Koloseum, gdzie niegdyś odbywały się walki gladiatorów, neumachie i polowania na dzikie zwierzęta. Była to intensywna, wyczerpująca a zarazem pełna pozytywnych wrażeń wędrówka po stolicy.

Następnego dnia wybraliśmy się do Monte Casino, które było miejscem najbardziej zaciętej bitwy II wojny światowej, zwanej często bitwą o Rzym, gdzie bohatersko walczyli żołnierze polskiego II Korpusu i spoczęli na tamtejszym cmentarzu. Odwiedziliśmy tenże cmentarz, a w nim grób gen. Andersa, do którego dołączyła jego córka Irena Anders oraz Opactwo Benedyktyńskie z 529 roku, które wznosi się na szczycie wzgórza.

W drugiej części programu była nieco luźniejsza wycieczka do Neapolu, który jest uważany za stolicę Włoch południowych. Podczas spaceru po tejże stolicy zobaczyliśmy: dzielnicę Santa Lucia, Plac Municipio z Palazzo Reale, Castel Nuovo, Galerię Umberto I i Castel dell'Ovo. Warto wspomnieć, że Neapol jest miejscem narodzin pizzy Margheritty oraz popularyzatorem rozpływającego się w ustach rumowego pączka zwanego baba, który ma swój polski rodowód.

Kolejnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy na także nieco luźniejsze zwiedzanie Asyżu, czyli miasta Świętego Franciszka i Świętej Klary. Tamtejsza Bazylika św. Franciszka pochodzi z XIII w. Została ona zbudowana na Wzgórzu Piekielnym i w całości została poświęcona św. Franciszkowi. Zobaczyliśmy również Bazylikę św. Klary - gotycki kościół, który powstał na miejscu kościoła św. Jerzego i Katedry św. Rufina (kościoła romańskiego z XII w). Można by rzec, że Asyż jest średniowiecznym miasteczkiem z małym starożytnym smaczkiem w formie dawnej starożytnej świątyni pogańskiej, którą przekształcono na chrześcijańską.

Ostatnim punktem naszego programu była Wenecja z dodatkową wycieczką fakultatywną na wyspę Burano. Jest to wysepka wyróżniająca się na tle innych weneckich wysp, gdyż charakteryzuje się domkami w wielu barwnych kolorach oraz jej własną krzywą wieżą przynależącą do tamtejszego kościoła. Było to bardzo urocze i bajkowe miejsce, które będzie mi trudno zapomnieć.

Zwiedzanie Wenecji kontynuowaliśmy powrotnym rejsem vaporetto (tramwaj/taksówka wodna). Słynnymi kanałami weneckimi dostaliśmy się na plac św. Marka, skąd rozpoczęliśmy spacer wzdłuż Kanału le Grande obok Pałacu Dożów przez Most Westchnień i Most Rialto. W czasie wolnym kto miał okazję, to mógł wejść do galerii sztuki współczesnej położonej niedaleko Mostu Westchnień, by podziwiać dzieła współczesnych młodych, utalentowanych artystów z całego świata i to za darmo. Wystawa ta wywarła na mnie ogromne wrażenie i zmieniła moje zdanie na temat sztuki współczesnej.

Po powrocie do domu, wciąż nie mogłam ocknąć się z podziwu, gdyż udało mi się na żywo zobaczyć te wszystkie przepiękne miejsca tylko w kilka dni i jak najbardziej mogę podróż takiego typu polecić każdemu, kto lubi więcej zwiedzania i odkryć, niż leżakowania na gorącej plaży.

Spotkanie odbędzie się dnia 26 października 2022 r. (środa) o godzinie 17.00 w auli Katedry Filologii Angielskiej Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ul. Słowiańskiej 8.

Wystąpienie zatytułowane jest: „Skarby Italii”.

Wstęp wolny. 

Znajdziesz nas tutaj